Filip Veselý – Unity3D mobile game developer ve Vancouveru

Filip Veselý – Unity3D mobile game developer ve Vancouveru

Filip Veselý je programátor videoher v Unity3D. Před více jak šesti lety zkusil své štěstí v Kanadě, a od té doby žije ve Vancouveru, kde se uchytil v oboru. Kromě toho rád chodí na “hike”, fotografuje, a paří na psytrance parties, …takže nejen videohry:)

Rád pracuji na nových a interaktivních technologiích. Vytváření videoher může být hra sama o sobě.

Proč sis vybral směr/zaměření v IT, který teď děláš?
Už od mala jsem měl rád počítače a videohry, takže stát se programátorem video her byla tak nějak přirozená cesta.

Takže si to měl jasné odmalička. Jakou teď děláš práci a co Ti na ní přijde zajímavé?
Už skoro rok pracuju ve startupu This Game Studio, který vyvíjí mobilní videohry. Jsme 30ti členný tým,  firma existuje tři roky a během prvních dvou let existence uvedla na trh dvě hry, Oz: Broken Kingdom a Chaos Battle League. V současné době pracujeme na větším projektu, který ještě není venku.

Krom toto už přes rok tvořím svůj vlastní projekt ve virtuální realitě. Jsem velký nadšenec astronomie a všeho okolo vesmíru, takže hlavní téma této aplikace je interaktivni průzkum vesmírných objektů o různých velikostech. Od galaxií, planet, lidského mozku až po DNA, atomy a kvarky.

Předtím jsem pracoval v Blueprint Reality jako developer virtuální reality. Dělal jsem na hře Awaken, což je fyzikální puzzle. A na na projektu Mixed Reality. To je nástroj, který umožňuje pomocí webcamery streamovat hráče, a jejich fyzický obraz vložit přímo do virtuální hry.

Jaké využíváš technologie, a proč právě tyto?
Používáme Unity3D. V dnešní době snad nejpopulárnější framework na tvorbu videoher a interaktivních aplikací. Největší výhoda Unity3D je jeho rozšířenost a možnost exportu na kteroukoliv platformu.

Jaké jsou pro Tebe zajímavé zdroje informací užitečné pro Tvoji práci, které můžeš doporučit? Jakým způsobem na sobě pracuješ, aby si se zlepšil? Kde se dovzděláváš?
Sleduji web Uploadvr ohledně novinek z VR světa. Občas si přečtu nějakou “papírovou” knížku o různých technologiích tvorby videoher. Poslední byla Game AI Pro, zaměřená na nejnovější trendy o herní umělé inteligenci.
Hodně se naučím samozřejmě v práci, každý projekt, a nebo jen menší featura je nový “problém”. A doma pracuju na svém zmíněném projektu, který mi taky dává hodně zabrat:)).

Máš nějaká praktická ponaučení z vlastních chyb alias “kdyby sem to býval věděl, mohl jsem si ušetřit čas” – rady pro ostatní, co se týče navržení řešení apod.
Tohle je strašně těžké a pomalu to přichází se zkušenostmi. Určitě se vyplatí hodně plánovat a probírat návrh řešení s kolegama, než se vůbec začne psát kód. Je dobré, když je ve firmě nějaká ostřílená bedna, která dokáže vidět hodně dopředu a předvídat potencionální problémy.
V herním průmyslu je ale největší problém to, že designéři mění zadání skoro denně. I když máte připravený systém, často ho musíte z poloviny předělat. Protože až teprve když je vše napsané, tak designér zjistí, že to vlastně “herně nefunguje”,nebo to není chytlavé (což samozřejmě není vaše chyba).

Máš nějaký vzor v oboru (firma, člověk)? Sleduješ některé osobnosti?
Nemůžu říct, že bych pravidelně někoho nebo něco sledoval. Ale v bývalé firmě jsme měli jednoho nebo dva dev seniory, ke kterým jsem vzhlížel – jak lehce dokázali najít elegantní řešení na složitý problém.

Kam by ses chtěl dál posunout?
Jak jsem řekl, že pracuji na svých projektech, tak bych je chtěl dotáhnout, a samozřejmě monetizovat. Nikdy jsem nechtěl otročit 5 dní v týdnu do konce života.
Vždycky jsem chtěl mít půl napůl práci s počítačem a něco manuálního, nebo jinak kreativního. Člověk nebyl stvořen, aby seděl 8 hodin denně. Moje velké hobby je fotografie. Rád trávím víkendy v horách, kde sebou tahám svůj těžký filmový středoformát a fotografuju krajinu. To bych se chtěl věnovat nejvíc.

Řekni mi něco o tom, jak si se dostal do Kanady, a jaká tam byla Tvoje profesní cesta. Můžeš tuto zkušenost doporučit? Co má člověk pro to udělat, aby uspěl, jako ty?
No nevím jestli můžu říct, že jsem kdovíjak uspěl😊. Pokud zvolíš IT, je cesta v dnešní době celkem jednoduchá. Po IT specialistech je poptavka kdekoliv po světě.
Do kanadského Vancouveru jsem přijel před 6 lety na Working Holiday Program a plánoval jsem zůstat jen půl roku. Chtel jsem hodně cestovat a najít si práci venku, což se nakonec nestalo. Ze začátku jsem pracoval vzdáleně pro několik českých firem, což bylo super, že jsem měl hned příjem. Nicméně jsem byl celý den zalezlý doma a kanadský život jsem zas tak nepoznal. Tak jsem si řekl, že si zkusím najít práci v nějaké místní video game firmě, i když jsem tenkrát neměl zas tolik zkušeností (asi dva roky praxe s tvorbou Flash her). Myslím si, že jsem měl tenkrát velké štěstí a vzala mě hned první firma, do které jsem napsal. Tam jsem byl 4 roky, než firma zkrachovala. V herním průmyslu je těžké uspět. Nicméně mi firma hodně pomohla s dalšími kanadskými vízy. Prošel jsem snad všemi. Po Working Holiday jsem dostal Young Professional, pak Work Permit (LMO) a nakonec Permanent Resident.
Určitě tuto zkušenost můžu každému doporučit. Jsem vděčný za svůj kariérní posun, i za možnost žít ve Vancouveru. Je to nádherné město a příroda kolem je úžasná.

Pár slov o focení…
Jaj už jsem zmínil, filmová fotografie je moje velké hobby. Ze začátku jsem fotil na digital, ale jednou jsem vyzkoušel starý filmový středoformát a po spatření vyvolaných fotek jsem si film okamžitě zamiloval. Do každé fotky se vloží více energie a to se musí někde projevit. Negativy teda nakonec stejně dávám do digitální podoby a trochu poupravím ve Photoshopu, nicméně od zmáčknutí spouště do otevření fotky na počítači uplyne zhruba měsíc. Po takovém čase má člověk více objektivní názor na kvalitu fotografie. Stejně jako se programátor zpětně dívá na kód, který napsal…

filipveselyphotography

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *